Dużo muzyki, zabawy i pięć Złotych Talentów, przed Pałacem Sanguszków w Lubartowie mieszkańcy powiatu wspólnie biesiadowali podczas XIV Powiatowego Przegląd Dokonań Twórczych, czyli popularnej Biesiady Czerwcowej.
Na najmłodszych czekały dmuchane zamki i zjeżdżalnie a na nieco starszych kiermasz rękodzieła. Na scenie wystąpili zarówno najmłodsi artyści, czyli dziecięce zespoły muzyczne i taneczne z PMDK w Lubartowie, jaki i wychowankowie Społecznej Szkoły Muzycznej z koncertem „Bliżej muzyki”. Po nich zaprezentowała się młodzież ze Studia Piosenki i Chór-townia. Sceną zawładnął także zespół „Scena ES” z muzyką hiszpańską. Tuż przed występem gwiazdy wieczoru wręczone zostały nagrody starosty „Złoty Talent” za osiągnięcia w dziedzinie twórczości kulturalnej, artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Okropioną deszczem imprezę zakończył koncert El Saffron i pokaz świetlny „Świętojańskie ognie”.
A Złote Talenty otrzymali:
Jerzy „Słoma” Słomiński -Wybitny architekt, projektant i teoretyk – wizjoner, pedagog, artysta, malarz i rzeźbiarz. A także krzewiciel kultury pokoju. Pomysłodawca festiwalu Światowe Dni Pokoju Dąbrówka. Grał w wielu zespołach i współpracował z wieloma artystami.
Jerzy Słomiński pseudonim artystyczny „Słoma” to współtwórca alternatywnej sceny muzycznej. Popularny bębniarz oraz wytwórca bębnów, którego można uznać za prekursora gry na bębnach w Polsce, jest również autorem tekstów. Śpiewa, grywa na mandolinie, perkusji i akustycznej gitarze.
W 1997 założył zespół Bębnoluby w skład repertuaru wchodziły kompozycje, będące kompilacją różnych nurtów i tradycji, przeprowadzając słuchaczy przez poszczególne etapy rozwoju muzyki, nawiązując do muzyki afrykańskiej, karaibskiej, a poprzez udział trąbki i saksofonu do jazzu. W swojej karierze współpracował m.in. z Jackiem Kleyffem, Orkiestrą Na Zdrowie, Brygadą Kryzys, Osjanem, Orkiestrą Razem, Izraelem i Antoniną Krzysztoń. Obecnie występuje w zespole stworzonym przez niego o nazwie SŁOMA i Przedwietrze.
Obecnie występuje w powołanym przez siebie zespole „Słoma i Przedwietrze”. Formacja ma na swoim koncie debiutancką płytę Formacja na swoim koncie ma debiutancką płytę zatytułowaną Zagrania.
Stefania Banucha liderka Zespołu Śpiewaczego „Jarzębinki” – Zespół Ludowy powstał w 1990 roku. Liderem zespołu jest Stefania Banucha. Zarówno Zespół jak i indywidualnie Pani Stefania, zdobywają liczne nagrody, uczestnicząc w różnego typu przeglądach, festiwalach o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz krajowym. W bieżącym roku zespół świętuje 25 lecie istnienia.
Hanna Kostyła– Od samego początku przejawiała zdolności i zainteresowania plastyką. W 2013 roku miała swoja pierwszą wystawę prac. We wrześniu 2013 roku wzięła udział w Gali Kultury – wystawie prac artystów Lubelszczyzny w Lublinie. Hania uczestniczy również w zajęciach wokalnych oraz zajęciach tańca towarzyskiego, gdzie także odnosi sukcesy. W styczniu 2014 roku wzięła udział w występach pt. Kolędy i Jazz” z udziałem znanego artysty jazzowego Stana Breckendridgea. W grudniu 2014 r. przekazała swoje pracę do CEKDiM we Wrocławiu, gdzie zostały wystawione na licytację. W 2015 r. otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej
Jakub Kostyła – rozpoczął edukację artystyczną w wieku przedszkolnym w PMDK w Lubartowie. W ciągu ostatnich 6 lat brał udział w wielu konkursach powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych i w wielu został nagrodzony. Brał udział w wielu wystawach organizowanych przez PMDK. Jakub jest uczniem o szerokich uzdolnieniach (plastycznych, tanecznych, literackich). Wspiera różnego typu akcję charytatywne. W 2014 roku otrzymał na Gali Kultury tytuł Najmłodszego Animatora Kultury w Województwie Lubelskim. Jest także 4 krotnym Stypendystą Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej
Marek Majewski – Wokalista, gitarzysta, który aktywnie uczestniczy w tworzeniu i animacji życia kulturalnego powiatu organizując liczne wydarzenia i przedsięwzięcia. Pierwsze sukcesy fonograficzne i obecność na listach przebojów zawdzięcza współpracy z lubelską grupą grającą rock progresywny Acute Mind. Od 2011 roku jest wokalistą jednej z najbardziej cenionych grup progresywno – rockowych OSADA VIDA. Zespół zyskuje popularność wśród szerokiej publiczności, co potwierdza fakt obecności ich piosenek na liście przebojów Radiowej „Trójki” i innych rozgłośni. Razem z zespołem wydał dwie płyty, doskonale przyjęte w środowisku progresywnego rocka. Osada Vida zaliczana jest do najlepiej sprzedających się artystów Metal Mind Productions. Płyty sprzedawane są w nakładzie 10 000 sztuk na rynku europejskim oraz w Stanach Zjednoczonych. Osada Vida sprzedawała swoje płyty w ponad 30 krajach.