Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie mieli okazję na własne oczy zobaczyć jak działa Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Wychowankowie RCEZ w Lubartowie z klasy trzeciej technikum ekonomicznego oraz drugiej technikum handlowego we wtorek przed świętami odwiedzili Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie przy ul. Książęcej 4. Okazało sie, że jako jedni z nielicznych mieli okazję zobaczyć, jak wygląda debiut nowej spółki na warszawskim parkiecie. Podczas wizyty uczniów debiutowała spółka ARCHICOM. To dopiero drugi debiut nowej spółki w tym roku. Akcje tej firmy notowane były do tej pory m.in. na rynku Catalyst. To spółka z branży budowlanej, która kapitał z emisji akcji na GPW przekazać ma na zakup nieruchomości pod budowę nowych osiedli.
Po siedzibie GPW uczniów oprowadziła Justyna Markowicz.
– Chcę, żebyście pamiętali, że na giełdzie symbolem tzw. hossy jest byk a bessy niedźwiedź. Dlatego właśnie na holu głównym budynku znaleźć możecie figurę byka, który oznacza wzrost ceny akcji – zaczęła wizytę.
Uczniowie na bieżąco mogli śledzić aktualne wyniki giełdy z indeksu WIG20. Justyna Markowicz wytłumaczyła też na jakich zasadach dochodzi do zawierania transakcji na giełdzie. Jak przyznaje dzieje się to w systemach informatycznych, dzięki czemu możliwe jest zawarcie nawet do kilkuset transakcji w ciągu sekundy. Wytłumaczyła też co musi się stać, żeby do takiej transakcji doszło.
– Zasada jest prosta. Podobnie, jak na innych giełdach np. samochodowych muszą spotkać się osoby, które daną akcję chcą sprzedać po danej cenie, a także osoby, które akurat po tej cenie chcą ją kupić. GPW łączy takie zlecenia i doprowadza do transakcji – tłumaczyła Justyna Markowicz z GPW w Warszawie. Trzeba pamiętać, że zarówno sprzedaż i kupno akcji prowadzone jest przez biura maklerskie. Tak więc, jeśli chcemy inwestować na giełdzie w pierwszej kolejności musimy założyć rachunek w takim biurze – dodała.
Wizyta na warszawskim parkiecie GPW to nie jedyne atrakcje, jakie czekały uczniów RCEZ. Odwiedzili oni też Cenrum Nauki Kopernika, gdzie mieli okazję zapoznać się z wystawą czasową luster i zagadnień z fizyki. Niektórzy zdecydowali się na odwiedzenie Teatru Wysokich Napięć w bezpiecznej klatce Faradaya. Przy okazji mogli poznać Radosława Brzóskę, znanego prezentera telewizyjnego, który prowadzi w TVP programy popularno-naukowe.