Dzisiaj o godz. 8.00 rozpoczęło się głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Potrwa trzy dni. Mieszkańcy Lubartowa mogą zdecydować bezpośrednio, jakie zadania będą zrealizowane.
– Pieniądze przeznaczone na realizację projektów w ramach BO w 2019 roku to 886 tysięcy złotych – informuje Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa. – Gorąco zachęcam do głosowania – dodaje.
Weryfikacją zgłoszonych projektów zajął się Zespół do spraw Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji wybrano czternaście projektów, na które będą głosowali mieszkańcy. Głosowanie odbywać się będzie przez trzy dni (24,25 i 26 lutego) w Urzędzie Miasta Lubartów, w sali nr 10, w godzinach od 8.00 do 20.00. Głosować można na trzy projekty – informuje na swoich stronach Urząd Miasta w Lubartowie.
Open Rap Festival, wartość projektu 200 000 zł
Open Rap Festival 2019 r. to nowa inicjatywa dla mieszkańców Lubartowa, zwłaszcza dedykowana młodzieży oraz sympatykom tego gatunku muzyki. Projekt dotyczy zaproszenia na festival sześciu gwiazd polskiej sceny RAP. Chodzi o takie gwiazdy jak m.in. OSTR Adam Ostrowski, Ouebonafide, Bedoes, Białas, White 2115, Nagły Atak Spawacza, Fenomen, Kaliber 44, Pezet, Kękę , Grubson, Zipera, Pokahontaz, Tade „Elliminati”. Planowany termin imprezy to czerwiec lub wrzesień. Impreza mogłaby odbywać się w ramach Dni Lubartowa. Podczas festivalu młodzi ludzie będą blisko artystów, których słuchają na co dzień. Głównym celem projektu jest spotkanie ze sztuką w przestrzeni miejskiej.
Budowa miejskiej tężni solankowej, wartość projektu 280 000 zł
Pierwsza tężnia solankowa w Lubartowie zlokalizowana byłaby na Placu Piłsudskiego, aby służyć mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i relaksu, a także wpływać pozytywnie na samopoczucie i zdrowie. Tężnia to również gigantyczny filtr powietrza, który przyczyniałby się do zmniejszeni smogu w powietrzu. Projekt zakłada budowę konstrukcji z drewna i z gałęzi tarniny, na które będzie spływać solanka. Natomiast wokół tężni zostanie odnowiona przestrzeń, posadzone krzewy i kwiaty oraz utworzone zostaną miejsca dla wypoczynku. Z miejsca będzie można korzystać bezpłatnie.
Kompleksowy remont odcinka ul. 1 Maja wraz z chodnikami, wartość projektu 400 000 zł
Projekt dotyczy remontu nawierzchni drogi asfaltowej przez wykonanie warstwy wyrównawczej o grubości 2,5 cm oraz warstwy ścieralnej asfaltowej o grubości 3 cm na odcinku 300 mb. i szerokości 8 mb.
L-ART Festiwal, wartość projektu 70 000 zł
L’ART Festiwal to jubileuszowa edycja festiwalu sztuki organizowanego cyklicznie w ostatni weekend sierpnia. Głównym punktem działań jest amfiteatr miejski, jednakże realizowane są poszczególne wydarzenia również w innych miejscach na przestrzeni miasta. Podczas L’ART.-u młodzi ludzie otrzymują wsparcie bezpośrednio od artystów. Przy ich boku rozwijają swoje pasje i otrzymają impuls do samorozwoju i twórczej pracy – czytamy w projekcie.
Modernizacja placu zabaw na osiedlu Szaniawskiego, wartość projektu 62 000 zł
Projekt dotyczy modernizacji istniejącego placu zabaw przez wymianę urządzeń zabawowych dla dzieci oraz utwardzenie alejek dla pieszych i ogrodzenie placu metalowym płotkiem. Projekt przewiduje wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej, usunięcie niektórych drzew i ich przycięcie. Wszystkie prace będą wykonywane na działce miejskiej.
Odbudowa miejskiej pompy wodnej, wartość projektu 15 000 zł
Projekt zakłada naprawę i odbudowę pompy wodnej zlokalizowanej na ul. Jana Pawła II w Lubartowie oraz rewitalizację jej najbliższego otoczenia, w tym odbudowę murku wokół pompy, nasadzenie roślin i krzewów oraz posadzenie trawy.
Operacja „Powrót do gniazda”, wartość projektu 30 000 zł
Celem projektu jest stworzenie wystawy upamiętniającej funkcjonowanie zakładu Unitra Lubartów w Muzeum Regionalnym w Lubartowie. Projekt będzie obejmował zakup profesjonalnej witryny wystawienniczej, w której wyeksponowane zostaną pamiątki z lat funkcjonowania zakładu. Przeprowadzona zostanie akcja zakupu kilku egzemplarzy radiomagnetofonów i sprowadzenie ich do Lubartowa w celu wyeksponowania, jako pamiątki po produkcji elektroniki w zakładzie Unitra Lubartów.
Projekt wykonania lekkiego zadaszenia schodów wejściowych do Punktu Interwencji Kryzysowej i siedziby Stowarzyszenia Klub Abstynenta Nadzieja, wartość projektu 30 000 zł
Projekt dotyczy wykonania lekkiego zadaszenia wejścia do siedziby Stowarzyszenia Klub Abstynenta w Lubartowie oraz wykonania wraz z nim wiatrołapu chroniącego wejście, a także remont schodów wejściowych.
Budowa chodnika (kontynuacja, dokończenie), wartość projektu 4 000 zł
Dokończenie budowy chodnika przy ul. Zielonej na długości około 13 mb i szerokości 1,5 m.
Przebudowa ulicy wewnętrznej na osiedlu 3 Maja pomiędzy ul. Batalionów Chłopskich, a ul. Słowackiego oraz zakup defibrylatorów, wartość projektu 120 000 zł
Przedmiotem opracowania jest przebudowa ulicy wewnętrznej na osiedlu 3 Maja w Lubartowie oraz włączenie do drogi świeżo zrewitalizowanych dróg znajdujących się na sąsiednich działkach. Przedmiotem projektu jest również instalacja w centrum miasta czterech defibrylatorów (działki w okolicy Lubelskiej 30A i Lubelskiej 95).
„Psistanek Łąkowa”, wartość projektu 180 000 zł
Budowa ogrodzonego wybiegu dla psów wraz z urządzeniami do zabawy i szkolenia zwierząt. Projekt obejmuje ustawienie kilkunastu obiektów takich jak m.in. płotki i słupki do slalomu oraz ławek do odpoczynku dla właścicieli zwierząt, a także tablicy ogłoszeń.
Samoobsługowe rowerowe stacje naprawcze, wartośc projektu 20 000 zł
Projekt zakłada utworzenie trzech miejsc zlokalizowanych na terenie miasta, w których można będzie naprawić swój rower. Stacja wyposażona jest w pompkę z adapterem na wszystkie zawory rowerowe. Konstrukcja pozwala na umieszczenie roweru na wspornikach, dokonywanie napraw czy przegląd roweru.
Wykonanie nawierzchni utwardzonej na osiedlu Szaniawskiego – ulica boczna do Wandy Śliwiny, wartość projektu 90 000 zł
Projekt dotyczy wykonania nawierzchni na istniejącej drodze, należącej do zasobów miejskich, przez położenie betonowych krawężników i betonowej kostki brukowej na powierzchni około 360 metrów kwadratowych.
XXVI Święto Roweru, wartość projektu 140 000 zł
Projekt dotyczy organizacji XXVI edycji Święta Roweru w Lubartowie, w dniu 23 czerwca 2019 roku. Jest to impreza promująca Lubartów jako rowerową stolicę województwa. Promuje także zdrowy styl życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Organizacja Imprezy zostanie przeprowadzona z zachowaniem charakterystycznych jej elementów, takich jak: darmowe koszulki dla uczestników, grochówka, dyplomy dla wszystkich uczestników oraz puchary.
Powyższe opisy projektów powstały w oparciu o złożone wnioski do BO.