Żaden z czterech wniosków, które złożył Urząd Marszałkowski na remont dróg wojewódzkich nie otrzymał wsparcia. To blisko 500 mln zł, które mogło być zainwestowane w remont dróg. Trzy z wniosków nie spełniły nawet obligatoryjnych kryteriów. Jedną z remontowanych dróg miała być droga wojewódzka między Lubartowem a Łęczną.
Województwo lubelskie straciło blisko pół miliarda złotych z Programu Polska Wschodnia na drogi w regionie.
Dofinansowanie dla Województwa Lubelskiego miało pochodzić z Programu Polska Wschodnia przeznaczonego na rozbudowę infrastruktury drogowej w regionie. Podczas konferencji prasowej w czwartek Sławomir Sosnowski, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego z PSL oraz były marszałek województwa, określił tę sytuację jako największy skandal w historii samorządu województwa lubelskiego, obnażając nieudolność zarządu z ramienia partii PiS.
-Sporządzono trzy wnioski przygotowane przez marszałka Stawiarskiego oraz jego zespół, które ze względu na szereg podstawowych błędów formalnych zostały wyłączone z możliwości uzyskania dofinansowania – szczegółowo opisał sprawę Sławomir Sosnowski.
W sumie, Województwo Lubelskie złożyło tylko jeden wniosek, który formalnie spełniał kryteria, ale również nie uzyskał wymaganej punktacji.
Marszałek Stawiarski przesłał dodatkowe wyjaśnienia i uzupełnienia do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), jednakże nie wpłynęło to na przyznanie wspomnianego dofinansowania.
W konferencji wziął udział również wicewojewoda lubelski, Andrzej Maj, który podkreślił, że osoby odpowiedzialne za tę sytuację powinny ponieść konsekwencje. Maj zauważył, że taki brak kompetencji w zarządzaniu regionem, który miał przyspieszyć rozwój, jest niedopuszczalny. Strata blisko pół miliarda złotych, pochodzących z funduszy Unii Europejskiej, to ogromny cios dla mieszkańców województwa.
Maj zdementował również plotki sugerujące, że nowy rząd miał blokować pozytywną ocenę wniosków Województwa Lubelskiego. „Z informacji uzyskanych z PARP wynika, że ocena wniosków rozpoczęła się jeszcze przed zmianą władz agencji” – wyjaśnił Maj. „Nowe władze PARP objęły stanowiska dopiero po 22 stycznia 2024 roku, co wyklucza jakiekolwiek działania nowego rządu w tym kontekście.”
Województwo Lubelskie aktualnie proceduje złożenie czterech skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.