Już od najbliższego piątku, w galerii „Z ogrodu” będzie można oglądać wystawę dedykowaną filmom nakręconym w zespole pałacowym – parkowym w Kozłówce.
Zaprezentowane zostaną informacje o wybranych produkcjach. Zobaczymy plakaty, kadry z filmów oraz kostiumy. Wśród przywoływanych dzieł znajdą się m.in. „Lokis”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Biesy” czy „Chopin. Pragnienie miłości”.
Kozłówkę z filmem łączy prawie pół wieku historii. Wiele eksponatów zgromadzonych w muzeum, a wcześniej w Centralnej Składnicy Muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki znalazło swoje miejsce w scenografii „Stawki większej niż życie” i „Czterech pancernych i psa”.
Pałac zadebiutował w 1970 roku w filmie „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha” w reżyserii Janusza Majewskiego. Bibliotekę, salon czerwony, sień i kaplicę pałacową wykorzystał Stanisław Bareja w filmie „Poszukiwany, poszukiwana” z Wojciechem pokorą w roli głównej. Walerian Browczyk w „Dziejach grzechu” użył zgromadzonych eksponatów. Andrzej Wajda aż trzykrotnie korzystał z zasobów muzeum w „Ziemi obiecanej”, „Człowieku z marmuru” i „Biesach”. W 1988 roku w pałacowych wnętrzach nakręcono zdjęcia do popularnego serialu „Powrót Arsena Lupina”. Natomiast w 2004 roku Kozłówka „zagrała” rezydencję bogatych żydowskich przedsiębiorców w filmie „Aryan Copule”. Jednak swoją popisową rolę pałac miał w filmie „Chopin. Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka. We wnętrzach pałacu wykreowano paryskie mieszkania arystokratów, warszawski dom Fryderyka Chopina oraz posiadłość George Sand w Nohant.
Warto wspomnieć jeszcze o filmie „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” Jana Kidawy, dzięki któremu Kozłówka „wzbogaciła się” o legendę o duchach.