Wakacje to czas zabawy i beztroski nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie. Policja apeluje o rozwagę.
Bądźmy bezpieczni podczas pracy i wypoczynku.
Mając na uwadze rozpoczynające się wakacje oraz zbliżający okres prac polowych policjanci Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie zwracają się do mieszkańców powiatu lubartowskiego w tym także do dzieci i młodzieży mieszkającej lub spędzającej wakacje na terenach wiejskich, o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz zdrowego rozsądku w trakcie pomagania w pracach polowych. Okres letni jest czasem nasilenia się nieszczęśliwych zdarzeń przy pracach polowych z udziałem najmłodszych. Dlatego też przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i ich nielekceważenie, pozwala na uniknięcie wypadków.
Z podobnym apelem zwracamy się do dorosłych o zwracanie baczniejszej uwagi na najmłodsze dzieci, które bawiąc się w pobliżu maszyn rolniczych narażają się na utratę zdrowia lub życia.
Ponadto każdego roku w okresie wakacyjnym dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń nad wodą. Wielu z tych zdarzeń można by zapobiec, gdyby, każdy z nas przewidywał zagrożenia. Dlatego też apelujemy aby kąpać się w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników.
Okres wakacyjny to również czas wyjazdów poza miejsce zamieszkania , pamiętajmy by właściwie zabezpieczyć mieszkania przed potencjalnymi włamywaczami. Złodzieje wykorzystują również czas, gdy właściciele są w domu bądź w jego okolicy obserwując zachowanie domowników i ustalając ich codzienne zwyczaje. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość, że pozostawienie otwartych drzwi wejściowych czy okien na krótko, może spowodować straty.
Uważajmy na domokrążców i „wnuczków”
Zwracamy się z apelem by nie wpuszczać obcych do swoich mieszkań pod żadnym pozorem. Fałszywi „siostrzeńcy”, „wnuczkowie”’ „kuzyni, czy zakupy po okazyjnej cenie” to metody, które są powszechnie stosowane przez oszustów i złodziei. Do „nowych” metod ich działania możemy zaliczyć „osoby proszące o pomoc, szklankę wody lub lekarstwo”. Bądźmy rozsądni, zachowajmy rozsądek i codzienną ostrożność.
Zasada „ograniczonego zaufania” obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich „naiwnych” nie brakuje wśród młodych. „Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów z prośbą o pomoc finansową na zakup leków, opłacenie lekarzy czy też okazjonalny zakup mogą skończyć się finansową porażką.
Pamiętajmy by w każdej podejrzanej sytuacji, która jest niezgodna z prawem lub wymagającej pomocy Policji korzystać z bezpłatnych numerów alarmowych 112 lub 997.