W rocznicę akcji „Burza” na terenie powiatu lubartowskiego odbywa się szereg wydarzeń upamiętniających działania Armii Krajowej przed 70. laty.
22 lipca w środę kwiaty przed tablicą na dworcu PKP w Lubartowie poświęconą żołnierzom Armii Krajowej kwiaty złożyli członkowie zarządu powiatu lubartowskiego.
W Kocku można było zobaczyć rekonstrukcję tych wydarzeń. Naszym obowiązkiem jest pokazywanie prawdziwej żywej historii, bo przez lata ta data kojarzona była zupełnie inaczej mówił Dariusz Palusiński z Fundacji Niepodległości z Lublina
Na rynku w Kocku można było dziś zobaczyć żołnierzy w mundurach z czasów II Wojny Światowej zarówno tych polskich jak i niemieckich oraz uzbrojenie i pojazdy wojskowe. Niektórzy widzowie doświadczyli na własnej skórze również legitymowania przez żołnierzy Wermachtu.
Tego samego dnia w Bibliotece Miejskiej w Lubartowie otwarto wystawę „Lipiec 1944 na Ziemi Lubartowskiej” w Kościele pw. Św. Wawrzyńca przy Klasztorze Ojców Kapucynów w Lubartowie odprawiona został uroczysta msza. Zaś na placu przy Gimnazjum nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej odbyła się okolicznościowa Wieczornica.
Wstyd mi i przepraszam za Lubartów, który nie stanął na wysokości zadania – rozpoczął spotkanie zwracając się do kombatantów burmistrz Janusz Bodziacki.
Dzień później 23 lipca w centrum Lubartowa zobaczyć można było rekonstrukcję prezentowaną dzień wcześniej w Kocku. Tym razem w kontekście wyzwalania przez żołnierzy AK Lubartowa.
Wtedy padało jak dziś, możecie więc poczuć atmosferę w jakiej doszło do przejęcia miasta przez oddziały 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej- tak opisywał wydarzenia sprzed 70 lat prowadzący inscenizację wyzwolenia Lubartowa. Inscenizację poprzedziło wystąpienie dr. Piotra Gawryszczaka, zastępcy prezesa fundacji, wprowadzające zgromadzonych w atmosferę wydarzenia.
To jednak nie koniec rekonstruktorzy związani z Fundacją Niepodległości z Lublina walki żołnierzy AK pokazują również w czwartek i piątek w Skrobowie gdzie doszło do rozbrojenia oddziałów Armii Krajowej. Dzisiaj w okolicy boiska szkolnego, inscenizacja przeprawy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przez rzekę Prypeć w 1944 roku. Jutro inscenizacja rozbrojenia żołnierzy AK.