Historia narodzenia dzieciątka Jezus oraz losy chrześcijaństwa z elementami historii Polski i narodową tradycją opowiadało pokazane w niedzielę 4 stycznia Kocku widowisko „Nasze Betlejem”.
Poetycko-muzyczne widowisko wystawił chór i zespół artystyczny „Nadzieja” oraz grupy aktorskie i taneczne z kockich szkół zaś pomysłodawcą i reżyserem jest mieszkaniec Kocka i wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Józef Obroślak.
– Chcieliśmy pokazać Boże Narodzenie nieco inaczej są oczywiście tradycyjne elementy, zwiastowanie i narodzenie Jezusa oraz to, co się wydarzyło później, ale powołujemy też elementy czysto Polskie sięgając do Betlejem Polskiego Lucjana Rydla. Odnosimy się do utraty niepodległości zsyłek, ale też etosu Solidarności. Jest syn poza domem w czasie świąt z rożnych historycznych przyczyn i matka na niego czekająca – mówi.
„Nasze Betlejem” przyciągnęło do miejscowego Zespołu Szkół około tysiąca osób wśród nich Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdę, wicewojewodę Mariana Starownika czy Starostę Lubartowskiego Fryderyka Pułę. A na scenie w kulminacyjnym momencie wystąpiło około 150 wykonawców.