Miał być kolejny przepis od czytelniczki, jednak pewien Pan zwrócił mi uwagę, że jesienią bardziej od przepisu na ciasto ze śliwkami lub pulpety w sosie paprykowym oczekuje domowych sposobów na walkę z jesiennym przeziębieniem. I choć jesień w tym roku rozpieszcza nas piękną pogodą, słońce świeci, a termometr za oknem wskazuje nawet 15 stopni na plusie.
To złudne ciepło, wiatr i codzienny poranny dylemat jak się ubrać sprzyja przeziębieniom i złemu samopoczuciu. Co zrobić, aby nie stracić majątku w aptece, a ulżyć uciążliwym objawom przeziębienia? Babcia Jadzia podaje sprawdzone przepisy na domowe sposoby. Niezawodny i smaczny syrop z cebuli i miodu. Świetny na uporczywy kaszel i ból gardła.
Składniki:
- 3 średnie cebule
- 2/3 szklanki cukru
- łyżka miodu
- łyżka soku z cytryny
Jeżeli macie w domu dużo miodu możecie cały cukier zastąpić miodem, syrop będzie zdrowszy i smaczniejszy.
Cebulę kroimy bardzo drobno. Część wsypujemy na dno słoika. Zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem (w zależności od wersji). Sypiemy kolejną warstwę cebuli i cukru. I tak do wyczerpania składników. Pamiętajcie, że ostatnią warstwą musi być miód. Zakręcamy mocno słoik i odstawiamy na noc w ciepłe miejsce. Ja stawiam na piecu, Wy możecie na kaloryferze. Rano syrop zlewamy. Dzieciom podajemy trzy razy dziennie po łyżeczce, dorosłym po łyżce. Syrop przechowuje-
my w chłodnym miejscu (lodówce lub spiżarni).
Czosnkowe korale na katar.
Dorośli lubią czosnek. Niektórzy jak dziadek w okresie jesienno-zimowym zjada ze smakiem chleb ze smalcem i pokrojonym ząbkiem czosnku. Dzieci jednak na takie lekarstwo kręcą nosem. Znalazłam sposób i na to, a właściwe ciotka Stefania (świeć Panie nad jej duszą) tak leczyła swoje dzieci i mnie.
Główkę czosnku obieramy i nawlekamy na nitkę, robiąc korale. Młodszym dzieciom wieszamy nad łóżeczkiem. Starszym możemy za-
wiesić na szyi. Czosnek świetnie oczyszcza drogi oddechowe.